fbpx

Mi jelenthet valós segítséget a pároknak?

A párkapcsolati terápia önmagában nem mond sokat azoknak, akik kézzelfogható segítséget szeretnének kapni. Ennek oka, hogy számtalan módszerből válogathatunk a szolgáltatások „piacán”. A fennálló problémánkhoz vagy megoldandó feladatunkhoz, ha úgy tetszik, akár a belső dilemmánkhoz a kínálat sokféleségében olykor nagyon nehéz megtalálnunk, mi nyújthat tényleges segítséget. Az alábbiakban ebben igyekszem segíteni, bízva abban, hogy ezzel nem csak a választást, de a jó választást tudom támogatni.

Mit jelent maga a kifejezés: Terápia?

A terápia magába foglalja azokat az alkalmazott kezelési eljárásokat, melyeket a szakemberek felhasználnak a gyógyítás vagy kezelés során.

Mitől lesz ez tudomány? Nézzük pl. a pszichoterápiát

A pszichoterápiás eljárások a módszereik mentén egymástól jól elhatárolhatók, melyeket pszichiáterek, gyermekpszichiáterek és klinikus szakpszichológusok alkalmazhatnak, speciális szakvizsga letététele után.

De mi a helyzet a párkapcsolati terápia fogalmával?

Ahogy a családterápia, a párkapcsolati terápia is magának a pszichoterápiának egy speciális területe, ahol a szakemberek számos különböző technikát alkalmazva tudnak segíteni.

Amikor egy kapcsolatban nehézségek adódnak…

Azt kell eldöntenünk, hogy milyen szakembert keressünk és ez tényleg nem könnyű feladat. De nézzünk meg néhányat picit alaposabban:

Mediáció

Amikor a felek között megoldhatatlannak látszó konfliktushelyzet alakul ki és nem tudnak konszenzusra jutni, akkor felkeresnek egy mediátort. Tipikus példa erre a válás előtti egyezség, amivel hosszú pereskedéstől mentesülnek a pár tagja, elejét véve annak, hogy közöttük véglegesen megromoljon egy egyébként is törékeny viszony. Ezzel a módszerrel a válás idejét és költségeit is jelentősen redukálják. A mediáció párkapcsolatban akkor is alkalmazható, amikor van esély annak helyrehozatalára, mert sok esetben egy gyors vitarendezési módszerként is felfogható, amikor a kommunikációs hiba adja a felek között kialakult feszültség forrását.

Pszichológia

A pszichológia egy igen tág tudományterület, számos szakiránnyal, de alapvetően a viselkedés (minden, ami megfigyelhető, pl. beszéd, mosoly, menekülés) és a mentális folyamatok (csupán indirekt módon megfigyelhető belső mentális folyamatok, mint például a gondolkodás, az érzések vagy a vágyakozás) vizsgálatának tudománya.
Philip Zimbardo: Pszichológia mindenkinek, 2006

Pszichiátria

Mentális betegségekkel foglalkozó orvostudományi ágazat. Amennyiben valakinek olyan mentális zavarai vannak, melyek gyógyszeres kezelést igényelnek, kizárólag szakorvos, azaz pszichiáter írhatja fel ezeket a készítményeket.

Coaching

Ez nem egy hosszas párkapcsolati terápia, sokkal inkább a jelenre és jövőre helyezi a hangsúlyt, a coaching eszköztárának segítségével dolgozik, jellemzően speciális kérdezéstechnikát alkalmazva. Fókuszban a megoldásorientált nézőpont, ahol a pár mindkét tagja aktívan részt vesz a folyamatban, teljes felelősségvállalással. Jellemző témák: az elhidegülés, rendszeressé váló viták, romboló veszekedések, megcsalás és egyéb párkapcsolati konfliktusok, házassági válságok.

Én a coaching és a mediáció technikáit alkalmazva a párkapcsolat számos területén igyekszem segítséget nyújtani a hozzám fordulóknak. Ugyanakkor ezeket az alkalmakat párkapcsolati terápia névvel nem illetném, mert ez a két terület nem patológiás esetekkel foglalkozik, tehát nem alkalmaz terápiás kezeléseket. Ezért is használom következetesen a párkapcsolati coaching kifejezést. Amellett, hogy elsődleges cél a felek problémájára hosszú távú megoldás kidolgozása, ezek a találkozók jellemzően derűs, jó hangulatú beszélgetésekké alakulnak, melyben a párok közelebb kerülnek egymáshoz és közös céljaikhoz.