Az egészséges életmódhoz vezető út buktatói
Keresd a tudományt egy állítás mögött
Sajnos a hozzáállásom volt az egyik probléma: mindenre nyitott voltam. A hülyeségre is. Igen hamar letisztult volna a kép, ha kizárólag a tudományos tényekre alapozott állításokat keresem és azokat fogadom el. Ma ez azért is nehéz, mert olyan írásokat is olvashatunk szép számmal, ahol „kísérletek igazolták”, az adott állítást. Kísérletek, amikben szerepelt húsz ember… Nem erre gondolok, amikor a tudomány eredményeire hivatkozom. Ezt a kis kitekintőt azért írtam le, hogy megmutassam, hogyan nem érdemes. Nem kell mindent elolvasni, nem kell mindenre nyitottnak lenni. Ha felmerül egy jónak tűnő lehetőség, annak kell utánajárni, hogy az adott vonal mennyire képviseli a tudományos evidenciákat.
Gyanús, ha az egészséges életmód jegyében saját márkás termékekkel bombáznak
A másik, ami nekem soha nem tetszik, ha egészséges táplálkozás vagy a „Hogyan fogyjak le?” témákban megjelenő írás végül arról szól, hogy milyen étrendkiegészítőket, vitaminokat, teákat, stb. kell megvennem. Mindez azért, hogy egészséges maradjak, újra azzá váljak, vagy hogyan fogyjak le, mert ez lesz ám az örök élet, a fiatalság és a szépség titka. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy semmi nem jó, amit a piacon kapni lehet, mert valóban vannak nagyon hasznos termékek, csupán azt, hogy maradjunk a józan észnél. Az egészséges táplálkozás és megfelelő mennyiségű, rendszeres mozgás hiányában ugyanis bármilyen bogyókat szedhetünk, az egészséges életmód közelében sem leszünk. Ezzel fontos tisztában lenni. Miért mondom ezt? Az emberek nagy részére ma is igaz, hogy előbb áll sorban a patikában gyógyszerekért, mint hogy elinduljon egy kiadós erdei sétára vagy elővegyen egy jógamatracot (és mondjuk használja is, mert enélkül nem hatásos).
Sőt, a gyors fogyás reményében mi nők – bár most már a férfiak is – szintén képesek vagyunk egyébként nagyon káros csodaszereket bekapkodni, holott több ilyen termékről derültek ki súlyos egészségkárosító hatások.
Mi van a tablettákon túl?
Sanyargathatjuk magunkat heteken, hónapokon keresztül mindenféle éheztető módszerekkel – amiket hosszú távon úgy sem tudunk tartani-, szuper turmixokat kortyolgatva, a konditermet messze elkerülve. Ezalatt reménykedünk, hogy egészségesebbé válunk és/vagy fogyunk, aztán egyszer csak nem bírjuk tovább a folyamatos éhezést és jönnek a falási rohamok.
Ha ez sem segít, a fogyni vágyók esetében gyomorgyűrű, gyomorszűkítés is szerepel a lehetséges alternatívák listáján, vállalva a műtéti kockázatokat. Olyannal is találkoztam, hogy valaki a gyors fogyás reményében 90 kilósan trambulinon ugrált vagy egyéb megterhelő cardio edzésre járt. Hogy mi jött ezután? Egy kiadós, izületeket nem kímélő torna után bevágott egy hamburgert sült krumplival, mert megérdemelte, hiszen keményen dolgozott – persze, hogy light cola-t ivott hozzá, nem cukrosat.
A túl sok túl kevés
Sokszor önmagában azért lesz sikertelen egy változtatási szándék, mert mindent egyszerre akarunk megváltoztatni. Vannak olyan emberek, akiknek ez tényleg megy, de legtöbbünknek nehéz beépíteni minden új szokást egyszerre a mindennapjainkba. Különösen igaz ez akkor, ha munkába járunk, ha gyerekeket nevelünk, esetleg még tanulunk is valamit mindezek mellett. Ha van elég szabadidőnk, akkor sem kis kihívás a folyamatos odafigyelés, állandó készültség, a sok új szabály alkalmazása. Ha pedig nem sikerül minden úgy, ahogy elterveztük, sokkal könnyebben feladjuk. Ezért hatékony segítség egy jó terv készítése. (Ha eddig nem olvastad, és célod a fogyás vagy az egészséges táplálkozás, kattints ide az öt pontos fogyási tervhez, hogy segítsen az elindulásban.)
Ezek a kudarcra ítélt próbálkozások a gyors fogyás reményében szintén nem támogatják az egészséges életmód irányát. Miután nagyvonalakban végig mentünk azokon a lehetőségeken, amiket a mit ne tegyünk kategóriába sorolhatunk, a 3. részben elolvashatod, mit tehetsz azért, hogy az egészséges életmód valóban egészséges életmód legyen. A cikkből megtudhatod, hogyan támogasd a célodat, amiért elkezdted ezt az egészet, legyen szó gyors fogyásról vagy egészséges táplálkozásról.
Legutóbbi hozzászólások