Hogyan érdemes?
A kritikus gondolkodás jelentősége
Mivel utaltam arra, hogy a tudománytalan állítások nem visznek előre, viszont rengeteg idődet elveszik, javaslom, hogy a kritikus gondolkodás https://www.webbeteg.hu/cikkek/fogyokura/923/veszelyes-fogyas fejlesztéséről olvass egy kicsit. Ez segít neked abban, hogy a számodra releváns, fontos információkat el tudd különíteni mindazoktól, melyek nem támogatják az egészséges életmód vonalát.
Amikor meg tudod különböztetni a tudományosat a tudománytalantól, látni fogod, hogy a szakirodalom elsősorban olyan emberektől származik, akik egészségügyben dolgoznak, jellemzően orvosok, kutatók. Tehát, a „Kovács néni azt mondta” állítás önmagában még nem lesz tudományos. Persze lehet az, csak ilyenkor érdemes megvizsgálni, hogy az információ honnét származik, azaz ellenőrizni kell a forrást.
Légy óvatos azonban akkor is, ha egy nézet, egy táplálkozási irányzat mögött orvos(ok) nevét olvasod. Ilyenkor is érdemes megvizsgálni az állításokat, megnézni, hogy milyen kísérletek, jobb esetben metaanalízis (https://hu.wikipedia.org/wiki/Metaanal%C3%ADzis) erősíti meg az adott állítás helyességét. További fontos információ lehet, hogy milyen vállalatok, szervezetek állnak az adott kutatás finanszírozásának hátterében.
A google-fordító sokat segíthet az idegen nyelvű kutatási eredmények olvasásában, ha nyelvi akadályokba ütközöl.
Szóval, első lépésként nézzük meg, hogy az az irányvonal, ami tetszik nekünk, vagy valaki ajánlotta, az valóban tudományosan megalapozott eredményeket mutat-e fel. Ha ehhez ragaszkodunk, akkor nem foghatunk mellé. Persze, itt jönnek még azok a fajta kétségek, hogy „pár éve még pont az ellenkezőjét mondták, most akkor mit higgyünk el”.
Ahogy a tudomány egyéb területei, úgy az orvostudomány is fejlődik, újabb kutatási eredmények megcáfolnak korábbiakat, de ami a tudomány jelen állása szerinti állítás, azt kell igaznak elfogadni. (Gondoljunk példaként arra, hogy aki 20 éve a Nokiára esküdött, elképzelhető, hogy ma már okostelefont használ; aki gyerekként a jó öreg campingen tekert, az ma már valószínűleg szuper teleszkópos, több sebességes bringán gyűjti a kilométereket.) Higgyünk a tudományos (de nem áltudományos) eredményeknek, amíg a kutatások nem bizonyítják egy állítás ellenkezőjét.
Keresd az egészséged természetes támogatóit!
Az előző részben írtam arról, hogy nekem mindig gyanús, ha valaki az egészséges életmód jegyében piacra dob egy saját márkás terméket. Majd egy másikat, és még egyet… Aztán már nem az egészségről, nem az életmódváltásról, nem is a fogyásról szólnak a mesék. A kínálat bővítéséről, az eladás ösztönzéséről és mindenek előtt a profit növeléséről. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy nincsenek jó termékek a piacon. Biztosan vannak. Étrendkiegészítők is, vitaminok is, egyéb csodaélelmiszerek is. A kérdés az, hogy mennyi pénzt akarunk fizetni mondjuk havonta ezekért a varázsszerekért. Ha szánunk rá egy kis időt, olyan természetes alapanyagokat vásárolhatunk lényegesen olcsóbban, melyekben egy-egy összetevő koncentráltan van jelen. Példaként most a gyulladáscsökkentő élelmiszerek jutnak eszembe, úgy mint fokhagyma, gyömbér, zöldtea. Ha ezek megfelelő mennyiségben és minél természetesebb formájukban jutnak be a szervezetünkbe, sokkal hatékonyabban támogatják a szervezetünket, mint pl. egy doboz fokhagyma kapszula. Ráadásul a helyesen összeállított étrend – egy egészséges ember esetében – egy-két kivételtől eltekintve minden vitaminból megadja nekünk, amire szükségünk van. Az egészséges táplálkozás egy igen fontos ismérve ez.
Vedd kezedbe az irányítást!
Ne várd a mindent megoldó gyógyszerektől és a fájdalmas orvosi beavatkozásoktól, operációktól a változást. Egyrészt a gyógyszerek drágák, másrészt nagyon sok mellékhatást okozhatnak, különösen, ha éveken át élsz velük. Az operáció pedig önmagában sok kockázatot hordoz, és a felépülés elhúzódó, hetekig tartó folyamat. Ezzel nem szeretném azt mondani, hogy a gyógyszerek és a műtéti eljárások haszontalanok. Sőt! Bizonyos esetekben, betegségekben igenis elengedhetetlen egy-egy gyógyszeres terápia vagy életet mentő, egészségi állapotot javító műtét. Azt viszont érdemes tudni, hogy sok betegség megfelelő életmóddal valóban megelőzhető és bizonyos betegségek eredményesen kezelhetők, visszafordíthatók étrendi változtatásokkal. Te döntesz!
Lépésről lépésre haladj!
Nem biztos, hogy állóhelyzetből egyetlen ugrással feljutsz a tizedik emeletre (sőt biztos, hogy nem), de ha lépcsőfokonként haladsz, odaérsz. Lehet, hogy nem azonnal, de adj időt magadnak a változtatásra. Minden eredmény akkor lesz tartós, ha miután beépíted a mindennapokba és rendszeresen ismétled, rutinná válik. Amikor pedig rutinfeladatként teszed, nem igényel extra odafigyelést, energiát, nem stresszel, mert automatikussá válik és úgy lesz része az életednek, mint a reggeli fogmosás. Így tudsz egyre több olyan szokást az életed részévé tenni, hogy azok a jólétedet, az egészségedet támogassák és különösebb feszültség nélkül fogod tudni megváltoztatni az életedet. Ahogy feljebb is írtam: lépésről lépésre.
Ajánlom Neked ennek a bejegyzésnek az 1. részét is, ami arról szól, hogy merre indulj el, valamint a 2. részt, ami az életmódváltás nehézségeit, buktatóit taglalja.
A konkrét lépések az elinduláshoz mindig egy jó tervvel kezdődnek. Ha erről olvasnál szívesen, ide kattintva már alkalmazhatod is a tervezési segédletet, aminek öt pontja nem csak a sikeres fogyásban, de az életmódváltásban is segít Neked elindulni.
Ha mindezek után kedvet kaptál hozzá és jó okod van a változtatásra, szívesen segítek gyakorlati tanácsokkal, bevásárlólistával, a legújabb kutatási eredményekkel és mindenek előtt a coaching eszközeivel, hogy el is érd a célod, hogy elégedett légy önmagaddal. Itt tudsz időpontot foglalni.
Legutóbbi hozzászólások